Ana Sayfa Ekonomi 23 Mayıs 2023 253 Görüntüleme

SAS, Yapay Zeka Destekli Sektörel Çözümler İçin 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

“Önümüzdeki üç yıla yayılacak olan yatırımla çok sayıda bölüme yönelik bulut öncelikli tahliller desteklenecek.”

Analitik önderi SAS, muhakkak kesimlerin muhtaçlıklarını maksat alan ileri analitik tahlillerini daha da geliştirmek için önümüzdeki üç yıl içinde 1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. SAS, bankacılık, kamu, sigorta, sıhhat hizmetleri, perakende, üretim, güç ve daha birçok kesimin karşılaştığı zorluklara mahsus tahliller sunma konusunda onlarca yıldır sürdürdüğü çalışmalarını daha da genişletecek. Kelam konusu dallara yönelik geliştirmeler ve sunulan tahlillerle gelen süratli kıymet sunma yeteneği, SAS’ı farklılaştıran temel ögeleri oluşturuyor.

Tüm dal tahlilleri, SAS’ın buluta uyumlu yapay zeka ve analitik platformu SAS® Viya® üzerinde çalışacak.

SAS CEO’su Jim Goodnight, mevzuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: “İşletmeler, ekonomik sakinlik tehdidi ve tedarik zincirine dair kahırlardan, işgücü azlığı ve mevzuat değişikliklerine kadar pek çok zorlukla karşı karşıya. Kesim odaklı analitikten elde edilen içgörülerle direnç kazanan kuruluşlar, kelam konusu zorluklara karşın yeni fırsatların kapılarını aralayabilirler. Yapacağımız bu yatırım sayesinde SAS, sahtecilik ile uğraş etmek, riskleri yönetmek, müşterilere ve vatandaşlara daha güzel hizmet sunmak ve bundan çok daha fazlası için yapay zeka, makine tahsili ve ileri analitik kullanan şirketleri desteklemeye devam edecek. Pazarın en güzel analitiğini sunarken, inovasyona olan bağlılığımızı da sürdüreceğiz.”

Ar-Ge inovasyonu + bölüm uzmanlığı = Toplum için analitik

Milyar dolarlık yatırım, direkt araştırma ve geliştirme, dal odaklı iş kolu takımları ve sektörel pazarlama uğraşlarına ayrılacak. Ayrıyeten SAS bilgi bilimcilerinin, istatistikçilerinin ve yazılım geliştiricilerinin danışmanlar, sistem mühendisleri ve makul bölüm tecrübesine sahip pazarlamacılarla birlikte gerçekleştirdiği inovatif çalışmaları finanse edecek.

Söz konusu yatırım data analitiğinin demokratikleştirilmesi tarafındaki eğilimle de uyumlu olacak. İleri analitiğin gücünün farklı tecrübelere ve iş vazifelerine sahip daha fazla insanın elinde olması, kuruluşlara ve topluma yarar sağlayacak. SAS bu yaklaşımı herkes için, her yerde analitik olarak tanımlıyor.

Kurumlar pahalı içgörüler elde etmek için yapay zeka, makine tahsili, bilgisayarlı görü ve objelerin internetine (IoT) dair analitik yaklaşımları benimsemeye devam ederken, tüm yetkinlik seviyelerine sahip bireyler SAS Viya üzerinde çalışan tahlillerin sunduğu, çok az kod kullanılan yahut hiç kod kullanılmayan seçenekler aracılığıyla analitik sürecine katılabiliyor.

Veri bilimciler ve istatistikçiler SAS’ın sektörel tahlillerini kullanarak yapay zeka, makine tahsili ve öteki güçlü analitik yeteneklerinden faydalanabiliyor. Daha da değerlisi, sahteciliği daha âlâ tespit etmek ve önlemek için tüm bunları iş analistleri, kamu sıhhatini ve güvenliğini uygunlaştırmak için çalışan kent planlamacıları, hasta bakımını düzgünleştirmek için çalışan tıbbi işçi ve üretim montaj çizgilerini optimize etmek için ön saflarda yer alan çalışanlar da kullanabiliyor.

En yeni SAS dal çözümleri

SAS halihazırda bölümlere özel çok çeşitli tahliller sunuyor. Bunlar devam eden yatırımlarla daha da geliştirilecek ve SAS’ın ek muhtaçlıkları karşılamak için yeni tahliller geliştirmesine yardımcı olacak.

SAS’ın dal uzmanlığının yakın vakitteki kimi örnekleri ise şöyle:

Finansal hizmetlerdeki dalgalanmaların idaresi ve müşteri tecrübesinin geliştirilmesi

Geçtiğimiz yılın sert ekonomik rüzgarları global piyasaları sarsarak salgın sonrası toparlanmayı bilakis çevirdi ve bir risk ortamı oluşturdu. Bankacılık ve sigorta alanındaki müşterilerinin karşılaştığı zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için SAS, bilhassa entegre bilanço idaresindeki başarısıyla tanınan finansal risk kuruluşu Kamakura Corp. şirketini satın aldı.

SAS’ın tarihindeki en büyük satın alma olan bu süreç, kantitatif risk idaresi alanındaki en tanınmış isimleri SAS’ın takımına kattı. Bu satın alma birebir vakitte SAS’ın entegre risk tahlilleri paketindeki gelişmeleri de hızlandırıyor. SAS Asset and Liability Management-ALM, SAS Viya için yine düzenlendi ve bankaların son devirdeki iflasları tetikleyen likidite ve bilanço risklerini varsayım etmelerine ve azaltmalarına yardımcı oldu. 

SAS ayrıyeten karar takviye noktasındaki inovasyonlara da öncelik veriyor. Birleştirilmiş, yapay zeka dayanaklı bir mimariyle sunulan silo yapısındaki fonksiyonları (örneğin işe alım, kredi riski, sahtecilik tespiti, pazarlama gibi) birbirine bağlamak ve paylaşılan dataları ve analitiği kullanmak, finans şirketlerinin operasyonel karmaşıklığı sisteme sokmasına yardımcı olurken, müşteri tecrübesini güzelleştirerek daha süratli, daha gerçek kararlar almasını sağlıyor.

Mükellef vergilerinin ve kamu gelirlerinin korunması

Her yıl, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler vergi kaçakçılığı ve vergiden kaçınma nedeniyle büyük meblağlar kaybediyor. Bu da hükümetlerin vatandaşlara temel hizmetleri sunma kabiliyetini zayıflatıyor. 

SAS Tax Compliance, uyumsuzluk ve sahtecilik olaylarını otomatik olarak izlemek ve tespit etmek için büyük ölçüde vergi verisine ileri analitik tahlilleri uygulayarak devletlerin gelir akışlarını muhafazalarına yardımcı oluyor.

Bunun sonucunda devlete ilişkin vergi kurumları potansiyel sahteciliğe dair erken tespit yeteneklerini artırabiliyor, vergi kaçakçılığı planlarını ortaya çıkarabiliyor, kontrolleri hızlandırabiliyor.

Zorlu piyasa şartlarında dinamik sigorta fiyatlandırması

Sigorta Bilgi Enstitüsü, 2022’yi mal ve kaza sigortası için son devirlerin en berbat yılı olarak nitelendirdi. AM Best tarafından yapılan araştırmaya nazaran, Ian Kasırgası üzere felaketler nedeniyle ABD mal ve kaza sigorta sanayisi 26,5 milyar dolar ziyan etti.

Sigortacılar, iklim riskinin arttığı bir ortamda ayakta kalabilmek için likiditeyi desteklemek maksadıyla primleri yükseltmek zorunda kalıyor. Bu da aslında istikrarsız olan piyasada müşterilerin hayal kırıklığına uğramasına neden oluyor. Süratli, yanlışsız ve tarafsız prim fiyatlandırması, bir yandan tüketicilerin iç huzurunu sağlarken, öteki yandan ödeme gücünü ve rekabet yeteneğini korumak ismine çok değerli.

SAS Dynamic Actuarial Modeling, bu noktada optimize edilmiş bilgi hazırlığı ve makine tahsili ile desteklenen son derece esnek modelleme yetenekleri sağlıyor. Bu, sigortacıların süratli ve düşünceli mevcut piyasada adil fiyatlandırma sunmalarına yardımcı oluyor.

Dijital sıhhat dönüşümünün ve tedavinin hızlandırılması

Hayat kurtaran tedavi araçlarının geliştirilmesinden hastaların ve hasta tecrübesinin güzelleştirilmesine kadar, SAS’ın dal başkanı uzmanlığıyla daha uygun sıhhat hizmetleri sunma gayretinin ön saflarında yer alıyor.

SAS Health bu alanda nüfus sıhhati, operasyonlar, finans alanlarında bölüme özel uygulamalar ve yapay zeka tahlilleri sunuyor. Sıhhat kuruluşlarının daha inançlı ve daha uygun maliyetli yüksek kaliteli bakım sunmalarına yardımcı oluyor. Hasta popülasyonu datalarının tahlile hazır kohortlara dönüştürülmesinde yahut bedele dayalı bakım ve ödeme modelleri hakkında bilgi sağlanmasında, SAS’ın işaretlemeye ve tıklamaya dayalı sezgisel arayüzleri, klinisyenlerin ve iş analistlerinin sıhhat hizmetleri dönüşümünü hayata geçirmelerine bilgilerindeki bâtın eğilimleri görselleştirmelerine yardımcı oluyor.

SAS ayrıyeten yeni tedavilerin yolunu açan klinik araştırmaları da destekliyor. Örneğin klinik araştırmaların yaklaşık yüzde 90’ı kayıt vakit çizelgelerini karşılayamıyor. SAS Clinical Enrollment Simulation, kayıt planlamasını bilgiyle donatmak için güçlü tahliller kullanıyor ve kayıt amaçlarının karşılanamamasından kaynaklanan gecikmelerin önlenmesine yardımcı oluyor.

Perakende ve tüketim mallarına yönelik talebin öngörülmesi ve planlanması

Perakendeciler ve tüketim malları üreticileri, günümüzde hassas talep planlamasına her zamankinden daha fazla gereksinim duyuyor. Yapay zeka destekli SAS Intelligent Planning Cloud yardımıyla şirketler, müşterilerin muhtaçlıklarını ve sevkiyatlardaki muhtemel kesintileri daha güzel iddia edebiliyor ve karşılayabiliyor.

SAS Cloud üzerinde yer alan bu hizmet odaklı yazılım tahlili, SAS Viya analitiği ve makine tahsili ile uçtan uca büsbütün otomatize olarak sunuluyor. Bu tahlil sayesinde perakendeciler ve tüketim malları üreten şirketler datalarını süratle bedele dönüştürebiliyor.

Enerji şebekelerinin güvenilirliğinin artırılması

Elektrik kesintilerinin yaklaşık üçte biri ekipman arızalarından kaynaklanıyor. Bu arızaların tamiratı epey maliyetli, tamiri yapan çalışanlar için risk oluşturuyor ve müşterileri – konutları, okulları, fabrikaları ve daha fazlasını – elektriksiz bırakıyor.

SAS Grid Guardian AI, çöp kamyonları gibisi hizmet araçlarına monte edilen IoT sensörlerinden akan dataları tahlil ediyor. SAS iş ortağı Exacter’den gelen bu sensörler iletim sınırlarından gelen radyofrekans emisyonlarına ait bilgileri okuyor. Akabinde SAS yapay zeka, makine tahsili ve gerçek vakitli analitik ile bu bilgileri tahlil ediyor.

Sonuçta kamu şirketleri, ekipman arızalarını meydana gelmeden evvel kestirim edebiliyor. Böylelikle güvenilirliği artırmanın yanı sıra, hizmet kesintilerini ve gruplara dair riskleri azaltmak için bakım programlarına öncelik verebiliyor.

Sorumlu pazarlama faaliyetleri ve karlılığın artırılması

Pazarlamacılar, müşterilere dair faaliyetlerinde data teknolojilerini kullanırken sorumlu ve şeffaf olmak ve markayı yeterli bir formda temsil etmek konusunda daha evvel hiç olmadığı kadar büyük bir baskıyla karşı karşıya. Günümüzde bir pazarlamacı olarak sorumluluk sahibi olmak; saklılıkla ilgili değişen müşteri beklentilerini hesaba katmayı, üretken yapay zeka üzere gelişmekte olan teknolojileri benimsemeyi ve pazarlama programının bedelini anında ölçebilmeyi gerektiriyor.

Bu şartlar, sorumlu pazarlama faaliyetlerini bir mecburilik haline getiriyor. Bu noktada SAS Customer Intelligence 360, markaların müşteri datalarını, pazarlama teknolojisini ve kaynaklarını sorumlu bir formda kullanmasına yardımcı oluyor. Tahlilin güçlü analitik yetenekleri sayesinde markalar sadakat ve itimat yaratabiliyor, yasal ve etik uyumluluk sağlayabiliyor, pazarlama varlıklarını optimize edebiliyor ve işletmenin kârlılığını artırabiliyor.

İş ortakları kilit bir rol oynuyor

SAS’ın geniş iş ortakları ağı, kesime özel tahlillerin geliştirilmesine ve kullanıma sunulmasına yardımcı oluyor.

Microsoft Tahlil Kümesi ISV Satış Lider Yardımcısı Alvaro Celis, şunları söylüyor: “SAS’ın güçlü sektörel tahlilleri yaratma konusundaki onlarca yıllık liderliği ve bu tahlilleri buluta taşımak için SAS Viya’yı kullanması, müşterilerin iştirakimize paha vermesinin temel nedenlerinden biri. SAS ve Microsoft, yapay zeka ve ileri analitiği bankacılık, kamu, sigorta, sıhhat hizmetleri ve öteki bölümlerin gereksinimlerine nazaran uyarlayarak, ortak müşterilerimiz ismine çok değerli bir fark yarattı.”

Microsoft, SAS ve çip üreticisi AMD tarafından ortaklaşa sunulan, bellek içindeki son derece hassas datalar için gelişmiş müdafaa sağlamak üzere tasarlanmış yeni bir teknoloji olan Azure emniyetli hesaplama, bu cins iştiraklere hoş bir örnek. Bu teknoloji, finansal hizmetler, sıhhat hizmetleri ve kamu üzere yüksek seviyede düzenlemeye tabi bölümlerdeki müşteriler için saklılığı ve bilgi güvenliğini kıymetli ölçüde artırabiliyor.

Microsoft Azure üzerinde SAS Viya, yakında SEV-SNP teknolojisine sahip AMD EPYC™ işlemcileri için Azure muteber hesaplama özelliklerini de içerecek. Bu, SAS Viya müşterilerine ihlal riskini daha da azaltmak ve uyumluluğu güçlendirmek ismine daha inançlı bir yapay zeka ve bulut bilişim platformu sunarken, tıpkı vakitte müşterilerin daha güçlü analitik modeller için daha büyük data havuzlarına erişmesini sağlayacak. Yeni özellikler birinci etapta Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda ve İrlanda’da kullanıma sunulacak ve akabinde daha geniş bir coğrafyaya yayılacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

youtube izlenme satın al
turkhacks.com hack forum gaziantep escort bayan gaziantep escort hacker sitesi
tokat escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forumbabilbet babilbet giriş bahis forum bahis forumu fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum